Kierownikdr hab. Dorota Czeszczewik prof. nzwTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   www

prof. dr hab. Marek Michał ŻabkaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  www

dr hab. Wiesław Walankiewicz prof. nzw,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr hab. Artur Goławski prof. nzw, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    www

dr hab. Teresa Nesteruk prof. nzw, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr Barbara Patoleta - st. wykładowca Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    www

dr Marzena Stańska - st. wykładowca Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   www

dr Tomasz Stański – st. technik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małgorzata Kozłowska - st. technik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pracownicy techniczni zatrudnieni przy projekcie szwajcarskim:

doktoranci:

Anna Sylwia Kapusta
Emilia Mróz
Grzegorz Bednarczyk

Łukasz Trębicki

Grzegorz Krawczyk

PROFIL BADAWCZY JEDNOSTKI:                                  PUBLIKACJE PRACOWNIKÓW

Katedra Zoologii prowadzi badania ornitologiczne, arachnologiczne, hydrobiologiczne

Badania ornitologiczne:

dr hab. W. Walankiewicz, dr hab. D. Czeszczewik, dr hab. A. Goławski, dr. T. Stański

• Ekologia dziuplaków wtórnych i dzięciołów w warunkach lasu pierwotnego (Białowieski Park Narodowy)– znaczenie drapieżnictwa, charakterystyka miejsc lęgowych, siedlisk, biologia rozrodu, znaczenie martwego drewna. Wpływ klimatu na przemiany w drzewostanach pierwotnych i na zespół ptaków.
  • Monitoring zespołów ptaków leśnych – liczenia ptaków lęgowych metodą kartograficzną na stałych powierzchniach od roku 1975, w różnych typach lasu Białowieskiego Parku Narodowego
  • Faunistyka regionu Mazowsza i Podlasia
  • Ekologia i ochrona wybranych gatunków ptaków krajobrazu rolniczego.

Badania hydrobiologiczne:

dr. hab. T. Nesteruk

• Badania nad brzuchorzęskami (Gastrotricha) słodkowodnymi Polski.
  • Badania metodyczno-ekologiczne nad fauną denną zbiorników słodkowodnych.

Badania arachnologiczne:

prof. dr hab. M. Żabka, dr J. Gardzińska, dr I. Hajdamowicz, dr B. Patoleta, dr M. Stańska

• Systematyka, ewolucja i biogeografia pająków z rodziny Salticidae oraz kosarzy regionów: Australijskiego, Orientalnego, Afrotropikalnego oraz Palearktycznego. Odkrywanie i opisywanie nowych dla nauki gatunków.
  • Różnorodność gatunkowa i funkcjonalna europejskich pająków i kosarzy w ekosystemach naturalnych i antropogenicznych. Poznawanie składu gatunkowego i struktury zgrupowań oraz określanie ich funkcji w siedliskach naturalnych i na użytkach rolnych, głównie wschodniej Polski.
  • Badania arachnologiczne są realizowane we współpracy z instytucjami naukowymi w kraju i za granicą m in. Australian Museum Sydney, American Museum of Natural History New York, University of Arizona Tucson, University of Bern, University of Turku

DYDAKTYKA - kursy:

• Anatomia człowieka (kierunek biologia )
  • Anatomia zwierząt (kierunek zootechnika )
  • Arachnologia (kierunek biologia)
  • Biogeografia (kierunek biologia)
  • Biologia rozwoju (kierunek biologia)
  • Biologiczne podstawy produkcji żywności (kierunek bioinżynieria)
  • Bioróżnorodność (kierunek biologia)
  • Ekologia behawioralna (kierunek biologia)
  • Metody komputerowe w biologii (kierunek biologia)
  • Nature tourism (kierunek turystyka i rekreacja)