INSTYTUT NAUK BIOLOGICZNYCH

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Aktualności

Tryjanowski P.,  Jankowiak Ł., Czechowski P., Dulisz B., Goławski A., Grzywaczewski G., Indykiewicz P., Kwieciński Z., Mitrus C., Nowakowski J.J., Polakowski M., Siekiera J., Sparks T.H., Wuczyński A. 2022. Summer water sources for temperate birds: use, importance, and threats, European Zoological Journal 89: 913-926.

O dokarmianiu ptaków zimą słyszał chyba każdy, ale w okresie gorącego lata ptaki potrzebują także regularnego dostępu do wody. Mogą one korzystać tak z naturalnych zbiorników poczynając od kałuży na drodze po deszczu, jak i tych sztucznych, posadowionych przez ludzi w zupełnie innym celu, jak fontanny czy  poidła dla zwierząt domowych. Opisywana publikacja pokazała, że ptaki częściej wykorzystują zbiorniki naturalne, ale i te sztuczne „poidła” mają duże znaczenie szczególnie w obliczu swoistej „betonozy”, która ogarnęła centra miast w ostatnich latach.

Odnośniki:
National Geographic: Upały doskwierają dzikim zwierzętom. Jak zapewnić im bezpieczny dostęp do wody? - National Geographic (national-geographic.pl)

Kopalnia Wiedzy: Polscy naukowcy badali, jakie miejsca ptaki wykorzystują do kąpieli i jako wodopój | KopalniaWiedzy.pl

Onet: Polscy naukowcy badali, jakie miejsca ptaki wykorzystują do kąpieli i jako wodopój - Informacje (onet.pl)

Ceny Rolnicze: Pojniki dla ptaków. Jakie miejsca wykorzystują ptaki do wodopoju i kąpieli? (cenyrolnicze.pl)