INSTYTUT NAUK BIOLOGICZNYCH

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

okładka książki pt. Pająki Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Czy wiesz jak zbudowane są pająki? Co jedzą i jak polują? Jakie są skutki działania pajęczego jadu na człowieka? Czy wiesz, że pająki potrafią używać dźwięku a wiele z nich ma przepiękne wzory barwne i najbardziej niezwykłe kształty? Jakie niezwykłe właściwości mają pajęcze nici? Czy pająki są dżentelmenami? Jakie prezenty dostają samice? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszej książce prof. dr hab. Marka Żabki „Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści. 

Jest to kolejna po „Pajęczym świecie” pozycja przybliżająca nam fascynujący świat pająków. Jak mówi sam autor „Piszę tę książkę, ponieważ jestem pewien, że znajdą się czytelnicy ciekawi świata, zatroskani losami przyrody i postrzegający ją jako źródło piękna, harmonii i duchowych inspiracji. Mam nadzieję, że lektura będzie nie tylko fascynującym spotkaniem z pająkami, lecz także zachętą do aktywnych działań na rzecz edukacji i ochrony przyrodniczego dziedzictwa”.

Zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją, jesteśmy pewni że lektura odmieni Wasze spojrzenie na pająki a może nawet spowoduje, że je polubicie...

Prof. dr hab. Marek Żabka jest biologiem. Prowadzi badania naukowe z zakresu systematyki, ekologii i bioróżnorodności pająków. Jest autorem blisko 100 prac naukowych, w tym książki Pajęczy świat. Przez ponad 2,5 roku realizował swoje projekty badawcze w Australii, Nowej Zelandii i Papui-Nowej Gwinei. W pracy akademickiej wykłada m.in. zoologię, arachnologię, biogeografię i bioróżnorodność. Od ponad 40 lat pracuje w Instytucie Nauk Biologicznych naszej Uczelni. Profesor Marek Żabka jest także popularyzatorem wiedzy oraz autorem artykułów opublikowanych m.in. w czasopismach „Wiedza i Życie", „Świat Nauki" i „Dookoła Świata".