Pracownicy oraz studenci kierunku Biologia uczestniczyli w 15 i 16. Pikniku Naukowym w Warszawie, organizowanym przez I Program Polskiego Radia i Centrum Nauki „Kopernik”. Imprezy przebiegały pod hasłem: „Wolny jak ptak” i  „Energia”.

Ekspozycja na 15. Pikniku Naukowym była związana z ornitologią. W ramach warsztatów każdy zainteresowany mógł dokładnie poznać budowę ptasiego pióra, posłuchać dźwięków wydawanych przez ptaki, obejrzeć różne ptasie jaja oraz dowiedzieć się, dlaczego jedne gatunki ptaków składają jaja jednolicie ubarwione, a inne w różnorodne plamki i kreski. Staraliśmy się udzielać wyczerpujących odpowiedzi na pytania osób odwiedzających nasze stoisko. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych uczestnikach pikniku. W naszym namiocie dzieci mogły pokolorować wizerunki różnych gatunków ptaków oraz napisać kilka słów najprawdziwszym ptasim piórem.

NAMIOT SIEDLECKICH ORNITOLOGÓW

 

Podczas 16. Pikniku uczestnicy mogli zapoznać się z pokazem morfologicznych i anatomicznych przystosowań roślin do produkcji energii i materii (fotosynteza) w różnych warunkach środowiska (zielone elektrownie w wodzie, w lesie, na łące i na plaży).

W powiększeniu (obserwacje pod mikroskopem) i na „żywo” można było obejrzeć przedstawicieli podwodnego świata,  a przy pomocy prostych kluczy zidentyfikować podwodnych wegetarian i mięsożerców. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z technikami oddychania wybranych organizmów wodnych, np. larw ważek, jętek, ślimaków czy pijawek.

Dodatkowo przygotowaliśmy ciekawe gry i rebusy edukacyjne dotyczące m.in.: rozpoznawania fragmentów tkanek roślinnych odpowiedzialnych za proces fotosyntezy, ułożenia piramidy troficznej w ekosystemie wodnym, procesów życiowych organizmów zasiedlających wody śródlądowe. Uczestnicy zajęć warsztatowych otrzymali okolicznościowe dyplomy.

Mimo deszczowej pogody, nikomu nie zabrakło energii, by w prosty i przystępny sposób - wśród wybuchowych doświadczeń i ryzykownych eksperymentów prowadzonych na innych stoiskach -  przybliżyć ogromnie różnorodny i ciekawy świat przyrody.

 NAMIOT SIEDLECKICH BIOLOGÓW