INSTYTUT NAUK BIOLOGICZNYCH

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Nasza oferta kierunków studiów Oferta studiów podyplomowych

Aktualności

 

tel. 25 643 1230

 

 

SKŁAD OSOBOWY:

Kierownik: prof. dr hab. Małgorzata WiteskaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

dr Katarzyna Ługowska, adiunkt, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr Elżbieta Kondera, adiunkt, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr Bartosz Bojarski, adiunkt, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr Mariola Guth, specjalista, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

prof.dr hab. Barbara Jezierska - profesor emerytowany

 

 

PROFIL BADAWCZY JEDNOSTKI:                                                          PUBLIKACJE PRACOWNIKÓW


Badania laboratoryjne prowadzone w Zakładzie Fizjologii Zwierząt dotyczą wpływu naturalnych i antropogenicznych czynników środowiska: temperatury, natlenienia i odczynu wody, a także zanieczyszczenia wody metalami ciężkimi oraz różnych czynników stresowych oraz anestetyków i terapeutyków na wczesne stadia rozwojowe: zarodki, larwy i osobniki młodociane ryb słodkowodnych.

Główne kierunki naszych badań to:

  • Wpływ czynników środowiska na przebieg i tempo rozwoju zarodkowego oraz larwalnego: czas pojawiania się kolejnych etapów rozwoju, przeżywalność, wzrost, tempo metabolizmu i występowanie zaburzeń rozwojowych.
  • Wpływ czynników środowiska na parametry hematologiczne i obraz krwi obwodowej oraz strukturę i aktywność tkanki krwiotwórczej

 

Nasze wyposażenie obejmujące przepływowy system z recyrkulacją wody i filtrem biologicznym, 3 samoczyszczące zbiorniki przepływowe z regulacją poziomu wody, akwaria, pompy wymuszające obieg wody, termostaty wodne oraz pompy powietrza umożliwiają chów różnych gatunków ryb w optymalnych warunkach i poddawanie ich działaniu czynników doświadczalnych przy minimalnym poziomie stresu.

 

W laboratorium hematologicznym wykonujemy podstawowe badania krwi oraz analizy składu i morfologii komórek krwi. Prowadzimy też badania respirometryczne i behawioralne. System termostatycznej mikrowylęgarni umożliwia inkubację zarodków i podchów larw ryb o różnych wymaganiach termicznych. Komputerowy system analizy obrazu połączony z kamerą i mikroskopem lub binokularem umożliwia dokumentację zmian w postaci zdjęć komputerowych i filmów oraz wykonywanie obserwacji i pomiarów na zarejestrowanych skalowanych fotografiach.

 

 

 

DYDAKTYKA - kursy

  • Nerwowe i dokrewne mechanizmy regulacyjne w żywieniu człowieka

  • Fizjologia zwierząt

  • Fizjologia człowieka

  • Hematologia

  • Endokrynologia

  • Biologia wybranych grup organizmów wodnych

 


W pięciu zdaniach o moich badaniach

dr hab. Marzena Stańska, prof. uczelni

Stanska Foto na stronę

więcej

dr Józef Klocek

klocek6

więcej

prof. dr hab. Artur Goławski

 

Goawski1

więcej

Kontakt

kontakt

Instytut Nauk Biologicznych

ul. Bolesława Prusa 14
08-110 Siedlce
tel.: 25 643 12 01

e-mail:biologia@uph.edu.pl