INSTYTUT NAUK BIOLOGICZNYCH

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

University of Cape Town to najstarszy Uniwersytet w Republice Południowej Afryki. To w nim, w okresie od 22 listopada do 22 grudnia, na zaproszenie  prof. L. G. Underhill, Director of the Animal Demography Unit, przebywali na stażu naukowym pracownicy Instytutu Biologii – dr hab. Zbigniew Kasprzykowski, prof. nzw oraz dr hab. Artur Goławski, prof. nzw.

badania terenowe w Afryce

Celem wyjazdu było poznanie metod badań służących do określenia związku pomiędzy zmianami klimatu a terminem migracji i pierzeniem się ptaków. Staż odbywał się w trzech miejscach, w odległości do 300 km od Johannesburga: w rezerwacie przyrody Barbarspan Bird Sanctuary, w prywatnym rezerwacie przyrody Telperion Nature Reserve oraz w obszarze chronionym Dinokeng Game Reserve. Reintrodukowano tam wiele gatunków ssaków min. żyrafy, impale, gnu, blesboki i zebry stepowe. Brak groźnych zwierząt (słonie, nosorożce, lwy) umożliwiał prowadzenie badań na tym obszarze. Prace terenowe polegały na odławianiu ptaków w sieci ornitologiczne, przystosowane do chwytania ptaków wróblowych. Ponadto prowadzono badania nad behawiorem trzech gatunków dzierzb. Dwa gatunki, tj. gąsiorek i dzierzba czarnoczelna zimują na tym obszarze, a ich lęgowiska znajdują się w Europie i zachodniej Azji. Natomiast trzeci gatunek – dzierzba białobarkowa jest lęgowym całorocznym rezydentem w południowej Afryce.

Poza badaniami terenowymi prowadzono rozmowy, prezentowano referaty i wymieniano doświadczenia nt. realizowanych projektów badawczych z pracownikami rezerwatu Barberspan, doktorantami uniwersytetu w Kapsztadzie oraz miejscowymi ornitologami.