INSTYTUT NAUK BIOLOGICZNYCH

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

DSCN0676

W dniach 19 i 20 marca w Instytucie Biologii na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbywały się naukowe spotkania z licealistami. Z kim, jak nie z przyrodnikami najlepiej przywitać nadchodzącą wiosnę, radować się z coraz dłuższego dnia, mocniej grzejącego Słońca, powrotu ptaków z zimowych wędrówek? W tym wiosennym odprężeniu, radości i przyjaźni niwelującej stres, nauka sama wchodziła do głowy, tym bardziej, że licealiści wcielili się w rolę prawdziwych badaczy.

Z naszego zaproszenia, rozesłanego do szkół w styczniu b.r., skorzystało 17 szkół ponadgimnazjalnych z Siedlec i regionu, wybierając interesujące pozycje z przedstawionej oferty warsztatów w laboratoriach i w terenie. Oferta była bogata i zawierała między innymi zajęcia na temat: „Zobacz własne DNA”, „Oznaczanie antyoksydantów w żywności”, „Plazmidy bakteryjne”, „Wędrówki chromosomów” , „In vitro u roślin”, „Życie cudzym kosztem”, „Rzeka życia”, „Jak działa organizm?”, „Różnorodność drobnoustrojów”, „Świat pająków”, „Anatomia w zdrowiu i w chorobie”, „Informacje zapisane na muszli mięczaków”, „Jaką wodę pijesz?”, „Jak działa ptasi GPS?”, „Matura 2015 - po nowemu!”. Pogoda sprzyjała, dlatego odbyły się także zajęcia terenowe dla prawdziwych przyrodników! W przerwie między dwoma blokami ćwiczeń nasi goście wysłuchali wykładów przeprowadzonych w auli IB. W pierwszym dniu dr hab. Cezary Sempruch, prof. UPH wygłosił wykład nt. „Wyścig zbrojeń w przyrodzie” (19.03.2015), a w drugim dr hab. Wiesław Walankiewicz, prof. UPH przedstawił interesującą prezentację nt. „Nepal i Indie – raj dla przyrodników” (20.03.2015).


Dziękuję wszystkim uczestnikom tych spotkań za skorzystanie z naszego zaproszenia. Jesteśmy otwarci na kontakty z naszym społecznym otoczeniem, dlatego każdy przyjazd do nas młodych ludzi sprawia nam radość, której źródłem jest możliwość podzielenia się wiedzą. Zapraszamy także na dłużej, na studia w naszym Uniwersytecie. Oferta kierunków i specjalności jest bardzo bogata, a jakość prowadzonych zajęć stoi na wysokim poziomie. Nie bez znaczenia jest także to, że Miasto Siedlce przesiąknięte jest już klimatem akademickim i oferuje studentom wiele atrakcji sportowych, kulturalnych i naukowych. Przytulny kąt zapewniają wygodne akademiki, można korzystać z super nowoczesnej biblioteki, a w wolnej chwili realizować swoje naukowe i pozanaukowe pasje, np. w kołach naukowych czy studenckich klubach. W Siedlcach studiuje się naprawdę przyjemnie! Warto to sprawdzić!
Dyrektor Instytutu Biologii