nawa

Przez cały rok będziemy gościć w naszym Instytucie grupę stypendystów NAWA⁉️Przyjechali do nas z Peru, Etiopii, Meksyku, Mjanmaru (Birmy), Indonezji i Nigerii. Jest to grupa stypendystów rządu polskiego, którzy przygotowują się do podjęcia studiów w Polsce, na wybranych przez siebie kierunkach. Pani dr Marzena Stańska w ramach kursu przygotowawczego prowadzi dla naszych gości zajęcia z biologii.

Program stypendialny im. Ignacego Łukasiewicza jest wspólną inicjatywą stypendialną Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej realizowaną w ramach polskiej pomocy rozwojowej.

Patronem Programu jest Ignacy Łukasiewicz wybitny polski wynalazca, farmaceuta, pionier przemysłu naftowego i twórca lampy naftowej.

Celem programu jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego krajów rozwijających się (z wyłączeniem krajów Europy i Azji Centralnej) poprzez podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych obywateli tych państw. Stypendyści będą rekrutowani w pierwszej kolejności z następujących państw: Angola, Etiopia, Filipiny, Indie, Indonezja, Kenia, Kolumbia, Liban, Meksyk, Mjanma, Nigeria, Palestyna, Peru, RPA, Senegal, Tanzania, Uganda, Wietnam.

Program umożliwia podjęcie bezpłatnych studiów II stopnia na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Cennym aspektem udziału w Programie jest szansa na poznanie polskiej kultury i języka.

Studia II stopnia poprzedzone są kursem przygotowawczym do studiów w Polsce (odbywa się on również na warunkach stypendialnych), podczas którego stypendyści rozwijają znajomość języka polskiego umożliwiającą im podjęcie kształcenia.

dr hab. Lech Kufel, prof. uczelni

Kufel1